Jak doma vypěstovat mladý zelený ječmen

Vzhledem k tomu, že se bohužel nedá koupit jako vzrostlá rostlinka, je tu nyní správný návod, jak vypěstovat zelený ječmen doma. Osivo ječmene lze zakoupit v obchodě s krmivem pro hospodářská zvířata. Je však důležité dbát na to, aby byly tyto semena určené ke klíčení, protože většina z nich není. S tímto lehkým postupem to zvládne každý sám v pohodlí domova.

JAK NA VĚC:

1) Nejprve se musí namočit semínka mladého ječmene na osm hodin do vody.

2) Mezitím si musíme připravit truhlík či jinou nádobu, ve které chceme tuto rostlinu vypěstovat.

3) Nasypeme do ní hlínu, nejlépe smíchanou s kompostem a pískem.

4) Po ukončení namáčení se nechají semínka odkapat, poté se zase naloží do nádoby s vodou a pak se důkladně osuší.

5) Semínka dále rovnoměrně rozmístíme do truhlíku a překryjeme další vrstvou organické směsi.

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ:

V průběhu pěstování je dobré překrýt nádobu nějakým víkem, protože se tak dobře udrží vlhkost půdy, kterou je důležité zalévat jednou denně. Je podstatné dávat pozor na přelití. Po třech dnech od zasazení této zelené rostliny by se měly objevit několika centimetrové výhonky. Přikrývat se nádoba už nemusí.

TIPY NA DOBRÉ PODMÍNKY PRO RŮST:

Vhodným místem na správné klíčení je umístění na nepřímé světlo. Přímé by způsobilo rychlé vypařování vlhkosti z půdy a zastavilo růst. Sluneční světlo totiž dává výhonkům energii, z energie se vytváří chlorofyl, který změní barvu výhonků ze žluté na zelenou. K ideálním podmínkám správného růstu při nižších teplotách je vhodné přemístit truhlík do skleníku nebo kdo nemá, postačí velké okno směrované na jižní stranu. Důležité je zajistit teplotu nad patnáct stupňu, což v domácnosti jistě každý má.

SKLIZEŇ:

Sklízíme, když vyrostou do výšky asi 20 až 25 cm, při které mají největší nutriční hodnotu. Stříhají se však cca jeden centimetr nad půdou. Kvůli nedostatku nutričních látek není vhodné, z již vyrostlých semínek nechávat vyrůst další výhonky. Celý průběh od namočení po sklizeň trvá zhruba osm dní. Doba může být také ovlivňována okolními teplotami či vlhkostí vzduchu.

HLAVNÍ VYUŽITÍ:

Tyto vypěstované vzrostlé rostlinky jsou ideální k odšťavňování a podle chuti šťávu naředíme vodou, protože jsou velmi chuťové výrazné. V případě, že se sklidí více mladého ječmene než se předpokládalo, může se uschovat v ledničce nejlépe ve vzduchotěsné krabičce pro další použití. Zbytky výhonků také ocení domácí zvířata, hlavně slepice.

Mladý ječmen sice lze zakoupit i v bio kvalitě, je určitě kvalitní, ale pro některé cenově nedostupný, proto spousta lidí ocení tento jednoduchý způsob, jak vypěstovat tento životabudič, který je bohatý na vitamíny, minerály, organické kyseliny nebo enzymy, jenž náš organismus určitě velmi rád ocení.