Jak užívat zelený ječmen?

Tahle otázka a problematika s ní související by měly zajímat každého, kdo se chce dát na tuto zelenou a super zdravou potravinu. Ačkoli má zelený ječmen mnoho blahodárných účinků na lidské zdraví, nemělo by se to s ním na druhou stranu přehánět. Základní informace o správných dávkách či poměrech najdete v následujícím článku.

Dávkování a rozdíly podle formy konzumace

Zelený ječmen ve formě prášku do nápojů a nejen do nich

Nápoj ze zeleného ječmene pijte na lačno, ideálně minimálně 0,5 hodiny před jídlem. Důkladně rozmíchejte prášek v 0,3 litru neperlivé vody. Alternativním způsobem může být také přimíchání prášku do zeleninových nebo ovocných šťáv.

Kromě toho se dá prášek ze zeleného ječmene nasypat i do jogurtu nebo přidat do zeleninových salátů. Tady ale už nedržte podmínku prázdného žaludku.

Optimální množství zeleného ječmene ve formě nápoje pro dospělé jedince? Tohle:

1. - 3. den – 0,5 kávové zarovnané lžičky ráno

4. - 7. den – 0,5 kávové zarovnané lžičky ráno a večer

8. - 10. den - 0,5 kávové zarovnané lžičky ráno, v poledne a večer

11. - 12. den - 1 zarovnaná kávová lžička ráno, 0,5 kávové zarovnané lžičky v poledne a večer

13. - 14. den - 1 zarovnaná kávová lžička ráno a večer, 0,5 kávové zarovnané lžičky v poledne

od 15. dne – 1 kávová lžička ráno, v poledne a večer (je na vaší volbě, zda bude zarovnaná nebo vrchovatá

Děti do 3 let věku by zelený ječmen neměly konzumovat vůbec. Od 3 let platí toto množství nápoje ze zeleného ječmene:

váha 5 – 9,9 kg – osminu dávky dospělého

váha 10 – 19,9 kg – čtvrtinu dávky dospělého

váha 20 – 39,9 kg – polovinu dávky dospělého

váha od 40 g – stejně jako u dospělého

Při zakoupení zeleného ječmene v podobě prášku by nemělo nikoho překvapit, když se setká s jiným doporučením na konzumní dávky. Každý výrobce ho uvádí na etiketě svého výrobku. Pokud se liší od informací, které uvádíme my, měli byste respektovat pokyny konkrétního výrobku.

Tobolky s extraktem ze zeleného ječmene

Pokud jde o tobolky s obsahem extraktu zeleného ječmene, řídíme se podle obsahu v 1 tobolce. Dospělí obvykle konzumují bez problémů 2 – 3 tobolky denně. Doporučujeme ale pozvolný „nájezd“ na takový rytmus, nikoli prudkou změnu. Prvních 7 dní zkuste jednu tobolku, dalších sedm dní dvě za den a teprve po dvou týdnech zkuste 3 tobolky za den.

Pokud jde o děti do 3 let věku, nejsou tobolky ani prášek dovoleny. Od 3 let věku ano, ale v menší dávce než u dospělých – opět věnujte pozornost informacím u konkrétního výrobku.

Šťáva ze zeleného ječmene

Produktů s hotovou šťávou ze zeleného ječmene není tolik, jako zeleného prášku a tobolek. Přesto existují. Pokud se pro tuto formu rozhodnete, nejčastěji se setkáte s dávkováním 25 ml ráno a večer. Ovšem i zde berte tuto informaci pouze orientačně. Vždy se řiďte doporučením uvedeném na etiketě od výrobce.

Ani šťáva není vhodná pro děti do 3 let. U starších dětí by byla, podle našeho názoru, vhodnější poloviční dávka, než konzumují dospělí lidé.

Jaké jsou další produkty se zeleným ječmenem?

Kromě zmíněných tobolek a prášku existuje celé spektrum produktů, které zelený ječmen obsahují – například pohanka s jeho příměsí. V případě takových potravin není obvykle nutné řešit dávkování a konzumujme je tedy zcela přirozeně. Úplně stejně, jako kdyby v nich žádný zelený ječmen nebyl.

Omezení zeleného ječmene

Opět upozorňujeme, že zelený ječmen nemají konzumovat děti do 3 let věku. Existuje kromě toho také okruh chorob nebo léků, jejichž kombinace se zeleným ječmenem není vhodná. Patří sem například akutní Crohnova choroba, transplantace orgánů, chronické průjmy nebo ozařování. Zelený ječmen je tedy v případě nemoci nebo medikace vždy nejlepší konzultovat s lékařem. Předejdete tak případným komplikacím.